RSS

Wyzwania rzucone miłości, czyli 40–dniowa podróż pogłębiająca miłość

Poniższy tekst jest próbą przetłumaczenia tekstu, który pojawił się w filmie „Fireproof” (Próba ogniowa). Realizacja poszczególnych zadań, a raczej wyzwań na każdy dzień pozwala jeszcze bardziej pogłębić miłość między małżonkami, jest niesamowitym odświeżeniem relacji w małżeństwie pozwalającym na nowo zachwycić się swym małżonkiem(małżonką) lub też daje szansę małżeństwu w poważnym kryzysie (tak jak w tym filmie) uratować rozpadający się związek. W miarę możliwości czasowych będę starała się przetłumaczyć wszystko aż do 40-ego dnia. No cóż, dwa lata minęły. Dziś znów zabrałam się do tłumaczenia. Może teraz pójdzie szybciej ?:) I znów dwa lata…Aż skończę:)

Dzień 1: Miłość jest cierpliwa (Ef 4, 2)

Dzisiejsze wyzwanie:

Pierwsza część tego wyzwania jest bardzo prosta. Chociaż miłość możemy okazywać na różne sposoby, to jednak słowa są odzwierciedleniem tego, co jest w naszym sercu. Postaraj się dziś okazywać cierpliwość, powstrzymując się przy tym od wszelkich negatywnych komentarzy pod adresem twego małżonka/małżonki. Jeśli jednak przyjdzie taka pokusa, podejmij decyzję by nic nie odpowiadać. Lepiej powstrzymać swój język niż potem żałować.

Dzień 2: Miłość jest łaskawa (Ef 4, 32)

Dzisiejsze wyzwanie:

Oprócz powstrzymania swego języka od negatywnych słów wobec współmałżonka/współmałżonki, dodaj do tego przynajmniej jeden niespodziewany gest jako akt twojej dobroci względem niego.

Dzień 3: Miłość nie szuka swego (Rz 12, 10)

Dzisiejsze wyzwanie:

To, w co wkładasz swoje siły, czas, pieniądze staje się dla ciebie bardzo ważne. Trudno troszczyć się o coś w co nie inwestujesz. Powstrzymaj się od negatywnych słów wobec małżonka/małżonki i kup mu/jej coś mówiąc: „Myślałem/myślałam dziś o tobie.”

Dzień 4: Miłość pamięta (Ps 139, 17-18)

Dzisiejsze wyzwanie:

Skontaktuj się niespodziewanie ze współmałżonkiem podczas dnia i spytaj czy jest może coś co mogłabyś/mógłbyś dla niego/niej zrobić.

Dzień 5: Miłość jest uprzejma (Prz 27,9)

   Dzisiejsze wyzwanie:

Poproś współmałżonka by wskazał ci trzy rzeczy, które go (lub ją) w tobie irytują lub też przeszkadzają. Wysłuchaj bez atakowania lub usprawiedliwiania siebie. To ma być z jego/jej perspektywy.

Dzień 6: Miłość nie unosi się gniewem (Prz 16,32)

   Dzisiejsze wyzwanie:

Zareaguj z miłością na trudne okoliczności w twoim małżeństwie. Zacznij robić listę obszarów, którym potrzebujesz poświęcić więcej czasu. Następnie zrób listę jakichkolwiek niewłaściwych motywacji, których potrzebujesz się pozbyć ze swego życia.

Dzień 7: Miłość wszystkiemu wierzy (1 Kor 13,7)

   Dzisiejsze wyzwanie:

Weź dwie kartki papieru, aby sprostać dzisiejszemu wyzwaniu. Na jednej  z nich wypisz zalety twego współmałżonka, na drugiej – jego lub jej  wady. Przechowaj kartki do następnego dnia . Każda z nich ma swoje określone przeznaczenie. Pod koniec tego dnia weź kartkę z zaletami i podziękuj za nie małżonkowi/małżonce.

Dzień 8: Miłość nie zazdrości (PnP 8,6)

   Dzisiejsze wyzwanie:

Wzbudź w sobie pragnienie by stać się największym fanem  twego wspólmałżonka bez cienia jakiejkolwiek zazdrości. Aby pomóc ci skoncentrować się na twym współmałżonku i jego osiągnięciach, weź wczorajszą listę z jego wadami i dyskretnie ją spal. Następnie podziel się ze współmałżonkiem radością z powodu jego/jej ostatniego sukcesu, który odniósł/odniosła.

Dzień 9: Miłość robi dobre wrażenie (1P 5,14)

   Dzisiejsze wyzwanie:

Pomyśl w jaki szczególny sposób chciałabyś/chciałbyś dziś przywitać swego współmałżonka/współmałżonkę. Zrób to z uśmiechem i entuzjazmem. Spraw, aby twoje przywitanie było wyrazem miłości wobec małżonka/małżonki.

Dzień 10: Miłość jest bezwarunkowa (Rz 5,8)

   Dzisiejsze wyzwanie:

Zrób dzisiaj coś nieoczekiwanego dla twego małżonka/małżonki by udowodnić (i sobie i jemu/jej) że twoja miłość jest oparta na twojej decyzji, na twoim wyłącznym wyborze. Umyj jej samochód. Wyczyść kuchnię. Kup mu jego ulubiony deser. Poskładaj upraną bieliznę. Zademonstruj swą miłość ku niemu/jej jako wyraz radości z powodu bycia jego/jej współmałżonkiem/współmałżonką.

Dzień 11: Miłość się troszczy (Ef 5, 28)

   Dzisiejsze wyzwanie:

Czego dziś pragnie twój małżonek/małżonka ? Może trzeba zrobić jakieś zakupy, a może pomasować mu/jej plecy, czy też stopy ? Czy są jakieś obowiązki domowe, w których mógłbyś/mogłabyś pomóc ? Wykonaj to z uśmiechem chcąc przez to wyrazić: „Troszczę się o ciebie.”

Dzień 12: Miłość ustępuje (Flp 2, 4)

   Dzisiejsze wyzwanie:

Zademonstruj swoją miłość poprzez dobrowolne ustąpienie w kwestii spornej pomiędzy tobą a twoim mężem/żoną. Powiedz mu/jej, że zgadzasz się, by było tak jak on/ona chce. Oczywiście trzeba tu mądrości i światła Bożego by podjąć dobre decyzje, które nie będą szkodziły nikomu, a będą wyrazem prawdziwej miłości, a nie własnego egoizmu.

Dzień 13: Miłość jest sprawiedliwa (Mk 3, 25)

   Dzisiejsze wyzwanie:

  Porozmawiaj ze współmałżonkiem na temat ustalenia pewnych zdrowych zasad wspólnego zaangażowania w domu. Jeśli twój małżonek nie jest gotowy na to, sama napisz te zasady i trzymaj się ich podczas kolejnych nieporozumień. Jeśli dom jest wewnętrznie skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać.

Dzień 14: Miłość zachwyca (Koh 9, 9)

 Dzisiejsze wyzwanie:

Celowo zrezygnuj z zajęcia, które planujesz wykonać i spędź ten czas ze swoim mężem/żoną. Zróbcie coś na co on/ona ma ochotę lub razem popracujcie nad jakimś projektem. PO PROSTU BĄDŹCIE RAZEM.

Dzień 15Miłość okazuje szacunek (1 P 3,7)

Dzisiejsze wyzwanie:

Wybierz sposób, aby okazać cześć i szacunek małżonkowi/małżonce, który wykracza poza twoje normalne rutynowe schematy.Może będzie to przytrzymanie drzwi dla niej, a może położenie jego rzeczy na swoje miejsce. To może również przejawić się w sposobie twego słuchania i rozmawiania. Pokaż twemu małżonkowi/małżonce, że on/ona  ma niezwykłą wartość w twoich oczach.

Dzień 16: Miłość wznosi modlitwy (3 J, 2)

Dzisiejsze wyzwanie: 

Zacznij od dziś modlić się za serce twego współmałżonka. W sposób szczególny ogarnij modlitwą trzy obszary, które pragniesz, aby Bóg dotknął w życiu twego małżonka i w waszym małżeństwie.

Dzień 17: Miłość pochwala dyskrecję (Prz 17, 9)

Dzisiejsze wyzwanie:

Bądź zdecydowana/-any by strzec sekretów twego współmałżonka/-nki (chyba że  stanowią zagrożenie dla kogoś) i modlić się w ich intencji. Rozmawiaj ze swym współmałżonkiem/-ką, próbuj rozwiązać problem by okazać swą miłość bez względu na różnorodne kwestie. Słuchaj go/jej kiedy dzieli się osobistymi myślami i prowadzi osobistą wewnętrzną walkę. Niech  poczuje się bezpieczny/na w twojej miłości.

Dzień 18: Miłość stara się zrozumieć (Prz 3, 13)

Dzisiejsze wyzwanie: 

Przygotuj specjalną kolację tylko dla was dwojga, to co lubicie najbardziej. Tym razem skoncentruj się by jeszcze lepiej poznać swego współmałżonka/-nkę, być może w kwestiach, które rzadko poruszaliście. Zrób wszystko, aby to był dla was bardzo udany wieczór.

Dzień 19: Bez Boga miłość jest niemożliwa (1 J 4, 7)

Dzisiejsze wyzwanie: 

Przejrzyj wyzwania z ostatnich dni. Czy któreś z nich wydawały się niemożliwe do wykonania ? Czy uświadomiłeś sobie, że potrzebujesz Boga, aby zmienił twoje serce i uzdolnił do kochania ? Poproś Boga, by ci pokazał twoją relację z Nim, by dał ci moc i łaskę podążania ku życiu wiecznemu.

Dzień 20: Jezus Chrystus jest miłością (Rz 5, 6)

Dzisiejsze wyzwanie:

Miej odwagę przyjąć Boga w Jego Słowie. Miej odwagę zaufać Jezusowi, byś był zbawiony. Miej odwagę modlić się: „Panie Jezu, jestem grzesznikiem, ale Ty ukazałeś Twoją miłość wobec mnie oraz przebaczenie mych grzechów poprzez śmierć na krzyżu, udowodniłeś Twoją moc ratując mnie od śmierci prze Twe zmartwychwstanie. Panie, przemień moje serce i zbaw mnie dzięki Twej łasce.”

Dzień 21: Bóg jest źródłem miłości (Iz 58, 11)

Dzisiejsze wyzwanie:

Zaplanuj dziś czas na modlitwę i czytanie Pisma Świętego. Postaraj się przeczytać każdego dnia rozdział z Księgi Przysłów (jest ich trzydzieści jeden – zapas na cały miesiąc) lub rozdział z Ewangelii (Mateusza, Marka, Łukasza czy też Jana). Czytając, zanurz się w miłości i obietnicach, które Bóg przygotował dla ciebie. To spowoduje Twój duchowy wzrost w drodze z Jezusem.

Dzień 22: Miłość jest wierna (Oz 2, 22)

Dzisiejsze wyzwanie:

Miłość jest decyzją, a nie uczuciem. Jest świadomym działaniem, a nie reakcją odruchową. Podejmij dziś decyzję by okazywać miłość współmałżonkowi/-nce nawet jeśli on/ona stracił zainteresowanie by ją otrzymywać. Wypowiedz słowa podobne do następujących:”Kocham cię. Kropka. Podejmuję decyzję by cię kochać nawet jeśli nie otrzymam twojej miłości w zamian.”

Dzień 23: Miłość zawsze ochrania (1 Kor 13, 7)

Dzisiejsze wyzwanie:

Usuń wszystko co blokuje waszą relację, jakiekolwiek uzależnienie lub rzeczywistości, które kradną twoją miłość i odwracają serce od twego współmałżonka/-onki.

Dzień 24: Miłość a pożądanie (1 J 2, 17)

Dzisiejsze wyzwanie:

Zakończ to dzisiaj. Rozpoznaj obiekt pożądania w twoim życiu i usuń go. Skonfrontuj każde kłamstwo, które połknąłeś/-łaś w pogoni za zakazaną przyjemnością i odrzuć je. Nie ma miejsca na pożądanie w waszej małżeńskiej sypialni. Musi być zlikwidowane i zniszczone. DZISIAJ. Zastąpione Bożymi obietnicami i sercem wypełnionym doskonałą Bożą Miłością.

Dzień 25: Miłość przebacza ( 2 Kor 2, 10)

Dzisiejsze wyzwanie:

Jeżeli jest coś, czego nie wybaczyłeś/-łaś współmałżonce/-kowi – zrób to dzisiaj. Puść to. Tak jak codziennie prosimy Ojca Niebieskiego by „wybaczył nam nasze winy”, musimy każdego dnia wołać do Niego by pomógł nam „przebaczyć naszym winowajcom.” Za długo już jesteście w więzieniu waszego nieprzebaczenia. Z głębi twego serca powiedz:”Wybaczam ci.”

Dzień 26: Miłość jest odpowiedzialna (Rz 2, 1)

Dzisiejsze wyzwanie:

Znajdź dziś czas na omodlenie dziedzin twego życia, w których zgrzeszyłeś. Poproś Boga o przebaczenie, następnie w postawie pokory wyznaj je przed twym małżonkiem/-nką. Zrób to szczerze. Poproś o przebaczenie. Bez względu na reakcję uczyń to w miłości. Nawet jeśli usłyszysz słowa krytyki, wysłuchaj.

Dzień 27: Miłość dodaje otuchy (Ps 25, 20)

Dzisiejsze wyzwanie:

Wyeliminuj w swoim domu truciznę nierealnych oczekiwań.  Przypomnij sobie dziedziny, o których wspomniał twój współmalżonek/-onka, w których masz za duże oczekiwania i przeproś swego współmałżonka/-nkę za swoją postawę roszczeniową. Obiecaj mu/jej, że będziesz starać się bardziej go/ją zrozumieć, zapewnij o swojej bezwarunkowej miłości.

Reklamy
 

4 responses to “Wyzwania rzucone miłości, czyli 40–dniowa podróż pogłębiająca miłość

 1. Sali

  Grudzień 13, 2016 at 11:42 pm

  Witam, bardzo mi się podoba „wyzwanie rzucone małżeństwu” jednak widzę, że kończy się ono na 18 dniu a we wstępie jest mowa o 40 dniach. Czy mogę gdzieś znaleźć ciąg dalszy?
  Pozdrawiam 🙂

   
  • pearl1969

   Grudzień 14, 2016 at 10:16 am

   Tam na wstępie jest informacja, że w miarę możliwości tłumaczę kolejne zadania:), jestem aktywnie pracującą anglistką, szalone tempo, rodzina itp. ale widzę ogromne zainteresowanie tymi wyzwaniami, więc postaram się mocnoooooooooooo zmobilizować i w czasie przerwy świątecznej dokończyć:) Pozdrawiam. Asia

    
 2. Weronika

  Styczeń 28, 2017 at 10:07 pm

  Super, że przetłumaczyłaś to! Czekam z niecierpliwością na kolejne dni 🙂

   
  • pearl1969

   Styczeń 28, 2017 at 10:43 pm

   Stopniowo, stopniowo i przetłumaczę całość:) Módlcie się o wytrwałość dla mnie:) Don’t give up! Don’t give up!

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: