RSS

Wyzwania rzucone miłości, czyli 40–dniowa podróż pogłębiająca miłość

Poniższy tekst jest próbą przetłumaczenia tekstu, który pojawił się w filmie „Fireproof” (Próba ogniowa). Realizacja poszczególnych zadań, a raczej wyzwań na każdy dzień pozwala jeszcze bardziej pogłębić miłość między małżonkami, jest niesamowitym odświeżeniem relacji w małżeństwie pozwalającym na nowo zachwycić się swym małżonkiem(małżonką) lub też daje szansę małżeństwu w poważnym kryzysie (tak jak w tym filmie) uratować rozpadający się związek. W miarę możliwości czasowych będę starała się przetłumaczyć wszystko aż do 40-ego dnia. No cóż, dwa lata minęły. Dziś znów zabrałam się do tłumaczenia. Może teraz pójdzie szybciej ?:)

Dzień 1: Miłość jest cierpliwa (Ef 4, 2)

Dzisiejsze wyzwanie:

Pierwsza część tego wyzwania jest bardzo prosta. Chociaż miłość możemy okazywać na różne sposoby, to jednak słowa są odzwierciedleniem tego, co jest w naszym sercu. Postaraj się dziś okazywać cierpliwość, powstrzymując się przy tym od wszelkich negatywnych komentarzy pod adresem twego małżonka/małżonki. Jeśli jednak przyjdzie taka pokusa, podejmij decyzję by nic nie odpowiadać. Lepiej powstrzymać swój język niż potem żałować.

Dzień 2: Miłość jest łaskawa (Ef 4, 32)

Dzisiejsze wyzwanie:

Oprócz powstrzymania swego języka od negatywnych słów wobec współmałżonka/współmałżonki, dodaj do tego przynajmniej jeden niespodziewany gest jako akt twojej dobroci względem niego.

Dzień 3: Miłość nie szuka swego (Rz 12, 10)

Dzisiejsze wyzwanie:

To, w co wkładasz swoje siły, czas, pieniądze staje się dla ciebie bardzo ważne. Trudno troszczyć się o coś w co nie inwestujesz. Powstrzymaj się od negatywnych słów wobec małżonka/małżonki i kup mu/jej coś mówiąc: „Myślałem/myślałam dziś o tobie.”

Dzień 4: Miłość pamięta (Ps 139, 17-18)

Dzisiejsze wyzwanie:

Skontaktuj się niespodziewanie ze współmałżonkiem podczas dnia i spytaj czy jest może coś co mogłabyś/mógłbyś dla niego/niej zrobić.

Dzień 5: Miłość jest uprzejma (Prz 27,9)

   Dzisiejsze wyzwanie:

Poproś współmałżonka by wskazał ci trzy rzeczy, które go (lub ją) w tobie irytują lub też przeszkadzają. Wysłuchaj bez atakowania lub usprawiedliwiania siebie. To ma być z jego/jej perspektywy.

Dzień 6: Miłość nie unosi się gniewem (Prz 16,32)

   Dzisiejsze wyzwanie:

Zareaguj z miłością na trudne okoliczności w twoim małżeństwie. Zacznij robić listę obszarów, którym potrzebujesz poświęcić więcej czasu. Następnie zrób listę jakichkolwiek niewłaściwych motywacji, których potrzebujesz się pozbyć ze swego życia.

Dzień 7: Miłość wszystkiemu wierzy (1 Kor 13,7)

   Dzisiejsze wyzwanie:

Weź dwie kartki papieru, aby sprostać dzisiejszemu wyzwaniu. Na jednej  z nich wypisz zalety twego współmałżonka, na drugiej – jego lub jej  wady. Przechowaj kartki do następnego dnia . Każda z nich ma swoje określone przeznaczenie. Pod koniec tego dnia weź kartkę z zaletami i podziękuj za nie małżonkowi/małżonce.

Dzień 8: Miłość nie zazdrości (PnP 8,6)

   Dzisiejsze wyzwanie:

Wzbudź w sobie pragnienie by stać się największym fanem  twego wspólmałżonka bez cienia jakiejkolwiek zazdrości. Aby pomóc ci skoncentrować się na twym współmałżonku i jego osiągnięciach, weź wczorajszą listę z jego wadami i dyskretnie ją spal. Następnie podziel się ze współmałżonkiem radością z powodu jego/jej ostatniego sukcesu, który odniósł/odniosła.

Dzień 9: Miłość robi dobre wrażenie (1P 5,14)

   Dzisiejsze wyzwanie:

Pomyśl w jaki szczególny sposób chciałabyś/chciałbyś dziś przywitać swego współmałżonka/współmałżonkę. Zrób to z uśmiechem i entuzjazmem. Spraw, aby twoje przywitanie było wyrazem miłości wobec małżonka/małżonki.

Dzień 10: Miłość jest bezwarunkowa (Rz 5,8)

   Dzisiejsze wyzwanie:

Zrób dzisiaj coś nieoczekiwanego dla twego małżonka/małżonki by udowodnić (i sobie i jemu/jej) że twoja miłość jest oparta na twojej decyzji, na twoim wyłącznym wyborze. Umyj jej samochód. Wyczyść kuchnię. Kup mu jego ulubiony deser. Poskładaj upraną bieliznę. Zademonstruj swą miłość ku niemu/jej jako wyraz radości z powodu bycia jego/jej współmałżonkiem/współmałżonką.

Dzień 11: Miłość się troszczy (Ef 5, 28)

   Dzisiejsze wyzwanie:

Czego dziś pragnie twój małżonek/małżonka ? Może trzeba zrobić jakieś zakupy, a może pomasować mu/jej plecy, czy też stopy ? Czy są jakieś obowiązki domowe, w których mógłbyś/mogłabyś pomóc ? Wykonaj to z uśmiechem chcąc przez to wyrazić: „Troszczę się o ciebie.”

Dzień 12: Miłość ustępuje (Flp 2, 4)

   Dzisiejsze wyzwanie:

Zademonstruj swoją miłość poprzez dobrowolne ustąpienie w kwestii spornej pomiędzy tobą a twoim mężem/żoną. Powiedz mu/jej, że zgadzasz się, by było tak jak on/ona chce. Oczywiście trzeba tu mądrości i światła Bożego by podjąć dobre decyzje, które nie będą szkodziły nikomu, a będą wyrazem prawdziwej miłości, a nie własnego egoizmu.

Dzień 13: Miłość jest sprawiedliwa (Mk 3, 25)

   Dzisiejsze wyzwanie:

  Porozmawiaj ze współmałżonkiem na temat ustalenia pewnych zdrowych zasad wspólnego zaangażowania w domu. Jeśli twój małżonek nie jest gotowy na to, sama napisz te zasady i trzymaj się ich podczas kolejnych nieporozumień. Jeśli dom jest wewnętrznie skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać.

Dzień 14: Miłość zachwyca (Koh 9, 9)

 Dzisiejsze wyzwanie:

Celowo zrezygnuj z zajęcia, które planujesz wykonać i spędź ten czas ze swoim mężem/żoną. Zróbcie coś na co on/ona ma ochotę lub razem popracujcie nad jakimś projektem. PO PROSTU BĄDŹCIE RAZEM.

Dzień 15Miłość okazuje szacunek (1 P 3,7)

Dzisiejsze wyzwanie:

Wybierz sposób, aby okazać cześć i szacunek małżonkowi/małżonce, który wykracza poza twoje normalne rutynowe schematy.Może będzie to przytrzymanie drzwi dla niej, a może położenie jego rzeczy na swoje miejsce. To może również przejawić się w sposobie twego słuchania i rozmawiania. Pokaż twemu małżonkowi/małżonce, że on/ona  ma niezwykłą wartość w twoich oczach.

Dzień 16: Miłość wznosi modlitwy (3 J, 2)

Dzisiejsze wyzwanie: 

Zacznij od dziś modlić się za serce twego współmałżonka. W sposób szczególny ogarnij modlitwą trzy obszary, które pragniesz, aby Bóg dotknął w życiu twego małżonka i w waszym małżeństwie.

Dzień 17: Miłość pochwala dyskrecję (Prz 17, 9)

Dzisiejsze wyzwanie:

Bądź zdecydowana/-any by strzec sekretów twego współmałżonka/-nki (chyba że  stanowią zagrożenie dla kogoś) i modlić się w ich intencji. Rozmawiaj ze swym współmałżonkiem/-ką, próbuj rozwiązać problem by okazać swą miłość bez względu na różnorodne kwestie. Słuchaj go/jej kiedy dzieli się osobistymi myślami i prowadzi osobistą wewnętrzną walkę. Niech  poczuje się bezpieczny/na w twojej miłości.

Dzień 18: Miłość stara się zrozumieć (Prz 3, 13)

Dzisiejsze wyzwanie: 

Przygotuj dziś kolację tylko dla was dwojga. Dostosuj czas do potrzeb twoich i małżonka. Postaraj się, aby ten wieczór był dla was bardzo radosny.

 

2 responses to “Wyzwania rzucone miłości, czyli 40–dniowa podróż pogłębiająca miłość

 1. Sali

  Grudzień 13, 2016 at 11:42 pm

  Witam, bardzo mi się podoba „wyzwanie rzucone małżeństwu” jednak widzę, że kończy się ono na 18 dniu a we wstępie jest mowa o 40 dniach. Czy mogę gdzieś znaleźć ciąg dalszy?
  Pozdrawiam 🙂

   
  • pearl1969

   Grudzień 14, 2016 at 10:16 am

   Tam na wstępie jest informacja, że w miarę możliwości tłumaczę kolejne zadania:), jestem aktywnie pracującą anglistką, szalone tempo, rodzina itp. ale widzę ogromne zainteresowanie tymi wyzwaniami, więc postaram się mocnoooooooooooo zmobilizować i w czasie przerwy świątecznej dokończyć:) Pozdrawiam. Asia

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: